Aplinkosauginis švietimo projektas
„Gamtos detektyvai: tyrinėk, stebėk, atrask“

Mūsų darželis dalyvavo Vilniaus miesto savivaldybės organizuotame visuomenės aplinkosauginio švietimo projekto konkurse. Džiaugiamės, kad mūsų darželio parengtas projektas „Gamtos detektyvai: tyrinėk, stebėk, atrask“ buvo atrinktas, numatytos projekto veiklos bus finansuojamos iš Vilniaus miesto savivaldybės aplinkos apsaugos rėmimo 2024 metų specialiajai programai patvirtintų asignavimų.

Vandenio medelynas 

Dalinamės pirmosiomis projekto įgyvendinimo akimirkomis! Kartu su “Ančiukų”, “Ruoniukų”, “Žuvėdrų” grupės vaikučiais, tėveliais ir mokytojomis kuriame naują žaliąją erdvę – darželio medelyną. Vaikučiai su tėveliais ir mokytojais pasodino obelis, kriaušę, sausmedžius. Medelyne vaikai stebės, tyrinės augalų dalis, jų panašumus ir skirtumus, augins ekologiškas sausmedžio uogas, mėgausis medelyno vaisiais.

Dobilas – 2024 metų Vilniaus žaliųjų edukacinių erdvių augalas, todėl norime vaikučius iš arčiau supažindinti su šiuo augalu. “Žuvėdrų” gr. vaikučiai ir mokytoja Onutė pasodino raudonojo ir baltojo dobilo sėklas – darželyje bus sukurta dar viena žalioji erdvė – Dobilų pievelė, kurioje mažieji gamtos detektyvai bus įtraukti į įvairias gamtos pažinimo veiklas!

Inkilų gyventojai

“Ančiukų”, “Žuvėdrų”, Žąsiukų” ir “Vėžliukų” grupių ugdytiniai dalyvavo ornitologo Gedimino Petkaus edukacijoje “Inkilų gyventojai”. Edukacijos metu vaikai žaismingais būdais susipažino su paukščių įvairove, klausėsi paukščių balsų, aiškinosi kaip juos atskirti iš išvaizdos ar tam tikrų elgesio bruožų.
Gediminas supažindino vaikus su įvairiausiais inkilais, paukščių lizdais, plunksnomis bei pakvietė vaikučius į lauką ir išbandė 
profesionalią įrangą paukščiams stebėti – žiūronus!
Projekte dalyvaujančios “Ančiukų” ir “Žuvėdrų” grupių mokytojos vaikus įtraukė į patyrimines veiklas: gamino lizdus paukščiams, pasitelkdamos gamtinę, medžiagas iš antrinių žaliavų, kūrybines priemones kūrė paukštelius, pristatė savo kūrybos darbelius vaikams ir pedagogams

Ekologinis projektas “Vaikystės sodelis”

Norime pasidžiaugti organizuojamu mūsų darželio ilgalaikiu ekologiniu projektu “Vaikystės sodelis”. Projekte dalyvavo “Žuvėdrų”, “Ančiukų” ir “Ruoniukų” grupės, taip pat projekto veiklas kartu įgyvendino Vilniaus lopšelio-darželio “Karuselė” “Boružėlė” grupės ugdytiniai ir mokytojos.
Ekologinis projektas buvo vykdomas keliais etapais: visų pirma mokytojai su ugdytiniais aiškinosi ir kartu tarėsi, kokius augalus sodins bei pasitelkiant antrines žaliavas sukūrė savo kūrybos sodo dėžę augalų daiginimui.
Antrame etape projekto dalyviai sodino sėklas ir augino augalus, stebėjo augimo procesą, jį fiksavo, stengiantis atrasti atsakymus į klausimus: kuo auginami augalai panašūs, kuo skiriasi, kuo naudingi gamtai/žmogui.
Galiausiai mūsų darželio sukurtoje edukacinėje erdvėje – Eko sodelyje susirinko gausus būrys vaikučių ir pedagogų. Projekto dalyviai pristatė auginamus augalus, savo kūrybos priemones iš antrinių žaliavų, užfiksuotas projekto įgyvendinimo akimirkas. Visi vaikai su pedagogais pasodino atsineštus augalus mūsų darželio pakeliamose lysvėse, žaidė žaidimus su edukacine priemone “Laimės ratas – augalai”.
Darželio direktorė pasidžiaugė, kad šis ilgalaikis projektas paskatino vaikų domėjimąsi augalais, sustiprino ekologinį sąmoningumą, paskatino vaikų ir mokytojų šiltus tarpusavio santykius, bendrystę, įtraukiant vaikus į patyrimines veiklas. Visus dalyvius direktorė apdovanojo projekto atminimo dovanėlėmis – padėkos raštais, knygelėmis “Sodo detektyvas”, įvairiomis sėklomis.

Inkilų alėja

Sukurta edukacinė erdvė vaikams – Inkilų alėja! Dėkojame ir džiaugiamės, kad šią erdvę padėjo kurti vaikučiai, mokytojai ir tėveliai. “Perliukų” grupės vaikai kartu su tėveliais pagamino naujų namelių paukšteliams. Vaikai dalyvavo kūrybinėse dirbtuvėse ir ne tik išgražino duotus ir savo gamybos inkilus, tačiau padėjo darbuotojams įkelti inkilus į medžius, įkasti į žemę.
Edukacinėje erdvėje vaikučių akis taip pat džiugina metodinė priemonė – tentas apie paukščius. Inkilų alėja suteiks galimybę vaikams sužinoti daugiau apie mus supančius paukščius, ugdytiniai susipažins su mieste gyvenančiomis paukščių rūšimis, išmoks pažinti dažniausias jų rūšis. 

Minime pasaulinę bičių dieną !

„Žuvėdrų“ grupės vaikai ir mokytojos gegužės 20 dieną paminėjo pasaulinę bičių dieną neįprastai – leidosi į žygį Vingio parke bei pasinėrė į žavų bičių ir miesto bitininkystės pasaulį. Vaikus džiugino netikėti atradimai: galimybė iš arti apžiūrėti bičių avilį, kuriame dūzgia darbščiosios bitutės, užsidėti bitininko kostiumus, palaikyti ir iš arti apžiūrėti bičių korį.
Vaikai sužinojo, kad toks mažas vabzdys gali nukeliauti galybes kilometrų, sukurti gydančius produktus. Bitininkas mielai pasakojo, kaip yra auginamos bičių motinėlės, kokiu būdu jos yra ženklinamos, vaikai taip pat turėjo galimybę pažvelgti į bitininkystės įrankius – visus tuos įdomius daiktus, kurie padeda bitininkams rūpintis bičių bendruomene ir medaus gamyba.
Ši įdomi veikla leido vaikams suvokti, kad mes esame susiję su viskuo aplink mus – nuo mažiausių bitelių iki didžiųjų medžių.

Išvyka į VU botanikos sodą

Birželio mėnesį “Gintarėlių”, “Ruoniukų” ir “Pingvinų” grupės buvo pakviestos patyrinėti gamtą – vaikai keliavo į VU botanikos sodą! Čia ugdytiniai dalyvavo edukacijose, kurių metu susipažino su Lietuvoje ir užsienyje augančiais augalais. Jaunieji tyrinėtojai klausėsi pasakojimų ir stebėjo, lietė, lygino skirtingus augalus, susipažino su augalų ir jų kilmės šalių istorijomis, žinias pasitikrino pasaulio žemėlapyje žymėdami šių augalų kilmę.
Taip pat ugdytiniai kartu su gidu botanikos sode tyrinėjo augalų lapus, žiedus ir vaisius, ieškojo panašumų ir skirtumų, stebėjo, uostė, mėgino įvardyti augalą ir kuo jis ypatingas.

Žygis su gamtininku Selemonu Paltanavičiumi

Birželio mėnesį „Ančiukų“ ir „Ruoniukų“ grupių ugdytiniai keliavo į žygį su gamtininku Selemonu Paltanavičiumi! Vaikai su dideliu susidomėjimu klausėsi gamtininko pasakojimų apie įvairius augalus, vabzdžius ir paukščius. Įdomiausia vaikams žygio metu buvo iš arčiau apžiūrėti įvairius šliužus, vabalus, neregėtus augalus. Sraigės, sliekai, vabalai – viskas vaikams labai įdomu! Gerb. Selemonas apie gamtą vaikams papasakojo vaikų kalba: įdomiai, žaismingai, sudomindamas vaikus juos supančia aplinka. Džiaugiamės, kad ši edukacija buvo įdomi ne tik vaikams, bet ir pedagogams – visi į darželį grįžo kupini gerų emocijų, neišdildomų įspūdžių.

QR sekliai ir mažieji sodo profesoriai!

Darželio ugdytiniai tyrinėja, analizuoja, aiškinasi, atlieka įvairias užduotėles, dalyvaudami patirtinėse veiklose mūsų įstaigos sukurtose edukacinėse erdvėse!
Veiklose „Mažasis sodo profesorius“ vaikai apžiūrėjo Eko sodelyje augantį sodo derlių, stebėjo jau paaugusias daržoves, jas matavo, aiškinosi, kokios daržovės yra šakninės, lapinės, žiedinės ir kt.
Pažintinėse veiklose „QR seklys – darželio augalai“ vaikai leidosi į kelionę, beieškant darželyje augančių augalų, skenavo įvairiuose tentuose, matodinėse priemonėse pateiktus QR kodus, atrado darželio medelius, apžiūrėjo augalus, susipažino su darželio kompostavimo erdve, apžiūrėjo kur gyvena paukšteliai, apžiūrėjo dobilų pievą, stebėjų dobilų augimo ciklą, džiaugėsi naujais atradimais ir komandinėmis veiklomis!

Meninis vaikų vasaros gamtos pleneras

Mažieji gamtos tyrinėtojai apžiūrėję darželio augalus, pasidžiaugė spalvinga aplinka bei ėmėsi meninės veiklos lauke – dalyvavo vasaros gamtos plenere. Mažieji piešė ant ilgo popieriaus lapo lauko aplinkoje įvairias gėles ir viską, ką mato aplink. Kiek džiaugsmo ir pasididžiavimo pajautė kiekvienas! Skirtingos spalvos popieriaus lape, paliko vis kitokį spalvingą pėdsaką, žadino ugdytinių norą tyrinėti bei eksperimentuoti dailės priemonėmis, veikti, kurti, mėgautis kūrybiniu procesu gamtoje! Dėkojame mokytojoms G. Sokaitei-Michailovienei ir R. Peciukonienei už šaunią iniciatyvą!